2019 SGK Doğum Parası Nereden, Ne Zaman Alınır?

SGK kategorisine 9 Temmuz, 2019 tarihinde eklendi, 1.215 defa okundu

Hepimizin merak ettiği noktalardan biridir doğum parası ya da diğer adıyla çocuk parası nereden alınır, kimler alabilir, ne kadardır, nereden sorgulanır sorularının cevaplarını paylaşacağız.

Doğum parası sorgulaması nasıl yapılır, 2019 yılında çocuk parası ödemeleri nerden alınır, 2020 yılında doğum parası ya da çocuk parası nerden alınır en hızlı şekilde nereden ve nasıl öğrenilir konuları hakkında sorular sorulmakta ve bilgi aranmaktadır. 2019 doğum parası ne kadar, 2020 yılında doğum parası ne kadar olacak hepsi bu yazımızda.

O zaman aşağıda bu soruları tek tek açıklayalım.


Doğum parası 2019 yılında ne kadar?

Doğum parası için canlı doğum şartı bulunmaktadır.

Ölü doğum için doğum yardımı alınır mı sorusuna Bakanlığın cevabı hayırdır.

Canlı doğan;

 • Birinci çocuk için 300,
 • İkinci çocuk için 400,
 • Üçüncü ve daha sonraki çocuklar için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

 • Doğum yardımı başvurusunu anne ya da anne adına baba tarafından yapılabilir.
 • Ödeme anneye yapılır.
 • Başvuru şahsen giderek, iade taahhütlü posta ve kargo yoluyla da yapılabilir.
 • Anne vefat ederse baba tarafından alınabilir.
 • Anne ve baba vefat ederse de kanuni temsilci doğum yardımını alabilir.
 • Anne Türk vatandaşı değilse ödeme babaya yapılır.
 • Doğum yardımı yanlış hesaplanırsa itirazlar il müdürlüğüne yapılır.

Kamu işçileri sözleşmeleri gereği yukarıda belirtilen tutardan az doğum parası hükmedilse dahi en az belirttiğimiz tutarları alabilir. Sözleşmede yukarıda belirtilenden daha yüksek doğum parası öngörülürse kamu kurumundan yüksek olan tutar ödenir.

Doğum yardımı haczedilemez. Herhangi bir gelir vergisi kesintisi veya damga vergisi kesintisine tabi tutulmamaktadır.


Öncelikle SGK’dan doğum parası alınması için doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir.

Doğum gerçekleşmeden önce doğum parası alınamamaktadır. Söz konusu doğum parası, ana yani anneye verilen bir hak olup, karşılıksız olarak devlet tarafından verilen bir destektir. Doğum parası sadece anneye ödenmektedir. Eşlerin ya da çocukların anne adına yatan doğum parasını alması mümkün değildir.

Annenin de doğum parasını alması için yanında kendine ait ehliyet ya da nüfus kimlik belgesi yanında bulunmalıdır. Aynı zamanda çocuğunuzun kimlik numarasıyla gitmeniz yeterli olacaktır.

Doğum parası nerden alınır?

 • PTT şubelerinden doğum parasını başvuru yapılan ayı takip eden ertesi ayın 25 inde yatmaktadır.

Örnek vermek gerekirse;

2019 Temmuzda doğum yapan anne Temmuz ayında doğum parası ya da çocuk parası başvurusunda bulunursa, Temmuz ayını takip eden ay Ağustos ayının 25 inde doğum parası almaya hak kazanır. Para ödemeleri tatil günlerine denk gelirse tatil sonrası ilk iş günü parayı PTT şubelerinden alabilirler. Ağustosun 25 i Pazar gününe denk geldiğinden dolayı 26 sında yani pazartesi çocuk parası alınabilir.


Doğum Parası için Başvuru Yapılmalı Mı?

Çocuk parası için başvuru yapılması şarttır. Başvurunun da bulunduğunuz ildeki SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) na yapılması gerekmektedir.

Yapılan başvurudan sonra ödemeler nakit olarak PTT hesabına yapılmaktadır. PTT hesabınız önceden varsa PTT Kart ile yatan parayı çekebilirsiniz.


Doğum Parası Yattı mı Yatmadı mı Sorgulaması Nasıl, Nereden Yapılır?

Doğum parası için her gün gidip PTT ye paranın yatıp yatmadığını sormak zorunda değilsiniz. Bunun için pratik olarak sorgulama yöntemi PTT müşteri hizmetleri numarasını 444 1 788 i arayıp sorgulama yapılabilir. Sorgulamayı yine sadece annenin yapabileceğini belirtmemiz gerekmektedir. PTT ile irtibata geçerken annenin nüfus bilgilerinin teyidi yapılacağından aramayı annenin yapması gerekmektedir.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen 2015/7695 sayılı doğum yardımı sorgulamasını Alo 144 hattını arayarakta çocuk yardımının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.


Doğum parası diye bildiğimiz aslında 2015/7695 sayılı 5/5/2015 tarihinde çıkan doğum yardımı ödeneğidir. Söz konusu ödenek Türk Vatandaşlarına verilen bir haktır. Suriyeliler doğum yardımından yararlanamaz.

Doğum yardımı ödeneğini Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca verilmektedir.


Doğum parası ya da yardımıyla alakalı haksız ödeme, ödenmeme, yanlış hesaplanma gibi sorunlarınız için yorum yapabilirsiniz. Uzman ekibimiz ücretsiz destek sunacaktır.

Yorum Yaz

Yorum Yazabilmek İçin Lütfen Giriş Yapın.