Aile Hekimi Sorgulama ve Genel Bilgiler

SGK kategorisine 20 Kasım, 2018 tarihinde eklendi, 747 defa okundu

aile-hekimi-sorgulama

2004 yılında 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte Aile Sağlığı Merkezi (ASM) kurulması gündeme gelmiş bilinen adı ile sağlık ocakları işlevini tamamlamıştır.Bu kanuna dayanak bir de 2013 yılında Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir.

Aile Hekimi Kimdir?

Kanun ve Yönetmelikte Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapacak olan doktorun yani aile hekiminin tanımı yapılmıştır. Buna göre; zaman zaman gezici sağlık hizmeti verebilen ancak tam gün esasına göre çalışan, kişileri yaş, cinsiyet veya hastalık ayrımı yapmaksızın teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini sunan aile hekimi uzmanı veya Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca öngörülen eğitimleri alan uzman tabiplerdir.

Aile Hekiminin Görevleri Nelerdir?

Kendisine müracaat eden hastaların, hastalıklarına ilişkin teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri vermek. Sağlığı geliştirici ve koruyucu hizmetler ile ana çocuk ve üreme sağlığı konusunda hizmet vermek. Periyodik sağlık muayenesi yapmak. Hastalık gruplarına göre taramalar yapmak. Evde takibi zorunlu olan kişilere gezici sağlık hizmeti sunmak. Bulunmuş olduğu Aile Sağlığı Merkezi’nin yetersiz olması halinde hastayı diğer sağlık kuruluşlarına sevk etmek. Her türlü sağlık raporu, sevk evrakı vb. düzenlemek.

Aile Hekimi Nasıl Tayin Edilir?

Yönetmelik hükümleri gereğince kişilerin, aile hekimlerine ilk kaydı Halk Sağlığı Müdürlüğünce nüfus kayıt sistemindeki adresleri nazara alınarak yapılır. Yani kişi nerede ikamet ediyor ise oraya en yakın olan Aile Sağlığı Merkezinde görevli aile hekimi atanır. Bebek veya çocuklarda ise annelerinin aile hekimlerine kaydedilir.

Aile Hekiminin Kim Olduğu Nasıl Öğrenilir?

Kayıtlı olduğunuz aile hekiminin kim olduğunu Aile Sağlığı Merkezi, Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü’ne şahsen müracaat ederek veya e-devlet sitesinden sorgulayarak 2019 yılında öğrenme imkânı bulunmaktadır.

Aile Hekimi Değiştirilebilir mi?

Yönetmelik gereği aile hekimi mücbir bir sebep yok ise 3 aydan önce değiştirilemez. Bununla birlikte kişiler bölge sınırlaması olmaksızın aile hekimlerini kendi istekleri ile seçebilirler. Bunun için “Aile Hekimi Kayıt ve Değiştirme Talep Dilekçesi” doldurularak Aile Sağlığı Merkezi, Halk Sağlığı Müdürlüğü veya İl Sağlık Müdürlüğü’nden herhangi birisine teslim edilmesi gerekmektedir. Bunun dışında şu an itibariyle e-devlet sitesi üzerinden aile hekimi değiştirilmesi mümkün değildir.

aile-hekimi-kayıt-ve-değiştirme-talep-dilekçesi

Aile hekiminin değiştirilmesi için ikamet değişikliği, kendi isteği, birimin kapanması ve yeni kayıt seçenekleri bulunmaktadır. Yani bu dört gerekçe dışında aile hekimi değiştirilmesi mümkün değildir.

İkamet değişikliğinde kişi, isteğine bağlı olarak aile hekimini talepte bulunarak seçebilir ancak talebi olmayan kişi 30 gün içerisinde toplum sağlığı merkezi tarafından bilgilendirilerek kendisine en yakın olan aile sağlığı merkezinde görevli ve baktığı kişi sayısı en düşük olan aile hekimine kaydı yapılır.

Kendi isteği kısmında da genellikle aile hekiminden memnun olunmayan durumlar düzenlenmiştir ki aile hekiminden memnuniyetsizlik de bir gerekçedir. Zira yukarıda da belirtildiği üzere aile hekimi teşhis ve tedavinin yanında, koruyucu sağlık hizmetlerini sunmakta, rehabilite ve danışmanlık hizmetleri de sağlamaktadır. Böyle bir durumda da yine yazılı müracaat zorunluluğu vardır ancak 3 aylık kural burada da geçerlidir.

Yorum Yaz

Yorum Yazabilmek İçin Lütfen Giriş Yapın.