Beyaz Kod Uygulamasında Yeni Yasa Teklifleri

Hukuk kategorisine 3 Kasım, 2018 tarihinde eklendi, 925 defa okundu

sağlik-calisanlarina-mujde

Daha önceki Beyaz Kod (1111) Şikayeti Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda Beyaz Kod hakkında bilinmesi gereken tüm detayları sizinle paylaşmıştık.

Bu defa ise Beyaz Kod uygulamasının kapsamının iyileştirilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulan ve sağlık çalışanlarının sağlık hizmeti sunumu veya verilen sağlık hizmetlerinden kaynaklanan nedenlerden dolayı hukuksal güvencelerinin artırılmasını amaçlayan yasa tekliflerini derledik.

Bahsetmiş olduğumuz yasa teklifleri Saadet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi mensubu milletvekillerince ayrı ayrı verilmiştir.

2019 yılı için Yasa tekliflerinde getirilen değişiklikler nelerdir?

Bunlardan birincisi Saadet Partisi Milletvekili tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulan Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ne değinecek olursak; sağlık alanında şiddetin önlenmesi, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sağlıklarının ve can güvenliklerinin korunması ile iş verimliliğinin artırılması gerekçe gösterilerek mevcut Türk Ceza Kanununun sağlık için tehlike madde temini başlıklı 194. maddesinden sonra gelmek üzere sağlık personeline karşı şiddet içeren tavır ve sağlık hizmetini kesintiye uğratma başlıklı 194/A maddesinin eklenmesi talep edilmiştir. Bu yasa teklifine göre sağlık çalışanları mesleğini icra ettiği esnada baskı görmesi, bir başkası tarafından nüfuz kullanılması ve hukuka aykırı olarak etkilenmesi gibi durumların ortaya çıkmasında üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması öngörüldüğü gibi aynı zamanda bu eylemler esnasında şiddet uygulandığı takdirde ise verilecek olan cezanın yarı oranın artırılması ile verilen cezanın paraya çevrilmemesi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilmemesi istenmiştir. Yine Türk Ceza Kanununda suç olarak düzenlenmiş hakaret ve tehdit eylemlerinin sağlık çalışanlarına karşı işlenmesi halinde ise verilecek olan cezanın yarı oranında artırılması istendiği gibi şiddet eyleminin ölüm ile sonuçlanması halinde ise saldırgana ağırlaştırılmış müebbet cezası ile cezalandırılması istenmiştir.

İkinci olarak da Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulan Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ne değinecek olursak; sağlık alanında yapılan son değişikliklere ek olarak sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda daha kapsamlı çalışmaların yapılarak saldırganın gecikme olmadan cezalandırılması gerekçesi ile mevcut 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’na sağlık hizmetlerini engellemeye yönelik suçlar başlıklı Ek Madde 1 ile sağlık çalışanına yönelik cebir, şiddet veya tehdit yollarından biri ile hareket eden saldırgana üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilmesi istenmektedir.

Son  olarak da Adalet ve Kalkınma Partisi bir kısım milletvekilleri tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulan Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ne değinecek olursak; sağlık hizmetlerinde aksama yaşanmaması ile sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddetin önüne geçilmesi gerekçesi ile 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun ek 12. maddesine ekleme yapılarak özel ya da kamu ayrımı yapılmaksızın sağlık kurumunda görev yapan sağlık çalışanlarına görevleriyle bağlantılı olarak kasten işlenen suçlardan dolayı yapılan soruşturma çerçevesinde kolluk tarafından müşteki veya tanığın beyanlarının iş yerlerinde alınması istenmiştir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yasa teklifleri Beyaz Kod mağduru olan sağlık çalışanlarının lehine olan düzenlemeler olup teklifler henüz yasalaşmadığı gibi ilgili komisyonlarda inceleme aşamasında olduğunu belirtmekte faydır.

Yorum Yaz

Yorum Yazabilmek İçin Lütfen Giriş Yapın.