Kamu Kurumlarında Yaz Kıyafeti Uygulaması Sona Eriyor

Kamu Duyuru kategorisine 10 Eylül, 2018 tarihinde eklendi, 661 defa okundu

kamu kurumu yazlık kıyafet

Bilindiği üzere Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanan 25.10.1982 tarih 17849 sayılı Resmi Gazetede Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik yayınlanmıştır.

Bahse konu yönetmeliğin 11. maddesi uyarınca 15 Mayıs – 15 Eylül tarihleri arasında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personellerin yazlık kıyafet kullanabileceği düzenlenmiştir. Aynı zamanda da yazlık kılık ve kıyafet uygulamasında çalışılan iş ve coğrafi bölgenin durumu nazara alınarak bu iş ve işlemleri yapma yetkisi Valilik Makamına bırakılmıştır.

Yine 26.05.2007 tarih 26533 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2007/14 sayılı Başbakanlık genelgesi yayınlanmıştır.

Bahse konu genelgeye göre de 15 Mayıs – 15 Eylül tarihleri arasında makam odalarına giriş ve çıkışlar dâhil olmak üzere ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunun kaldırılması ile klimaların 22-24 dereceye ayarlanması düzenlenmiştir.

İlgili genelgeye ulaşmak için tıklayınız!

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz hem yönetmelik hem de genelge gerekçe gösterilmek suretiyle birçok Valilik Makamı kamu kurum ve kuruluşlarına (Belediye başkanlıklarına, kaymakamlıklara, üniversitelere, meslek odalarına, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine, Vergi dairelerine) yaz dönemi kılık kıyafet uygulamasının 15 Eylül 2018 tarihinde sona ereceğine dair bilgilendirme ve gereği talimatı göndermeye başlamıştır.

Yorum Yaz

Yorum Yazabilmek İçin Lütfen Giriş Yapın.