Sıfır Atık Projesinde Bilinmeyenler

Kamu Duyuru kategorisine 17 Eylül, 2018 tarihinde eklendi, 916 defa okundu

sıfır-atık-izmir-sgk

Geçtiğimiz yıl 2018 yılı Eylül ayında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir konuşma ile “Sıfır Atık Projesi”nin tanıtımı yapan Cumhurbaşkanının eşi Emine ERDOĞAN, ülke genelinde bu projenin yayılması gerektiğini vurgulayarak bu projenin sadece çevre duyarlılığı olmadığını esasında insanlığın geleceği adına bir sorumluluk olduğunu, atıkların kılık değiştirmiş birer enerji kaynağı olduğunu belirtmiştir.

Sıfır Atık Projesi (Video)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca bu proje koordine edilmiş ve proje kapsamında neler yapılabileceği tek tek açıklanmıştı. Proje kapsamında israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık miktarlarının azaltılması, tüm atıkların yerinde ayrıştırılması, park ve bahçelere katkı sağlamak ve çevreyi kirletmeden ekonomiyi canlandırmak son olarak da yarınlara temiz bir dünya bırakmak amaçlanmıştır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başkanlığında başlatılan çalışmada Emine ERDOĞAN’ın çağrısı ile birçok kamu kurum ve kuruluşu ile sivil toplum örgütleri projeyi desteklediklerini belirterek katkı sunmaya çalışmışlardır.

Bu bağlamda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içerisinde yer alan kreş ve gündüz bakımevindeki çocukların atıklardan hazırlamış oldukları sıfır atık ve geri dönüşüm sergisi açılmıştır. Bu sergi ile birlikte geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın da bu bilinçle yetişmesi amaçlanmıştır.

Projenin ülkede ses getirmesi ve amacına daha etkin bir şekilde ulaşabilmesi için de belediye başkanlıklarını harekete geçirmenin en uygun yol olduğunun tespit edilmesinin ardından yine Emine ERODAĞAN tarafından belediye başkanları bilgilendirilmiş ve projenin ülkemize ve dünyamıza katkıları belirtilerek destek istenilmiştir.

Projenin tanıtımında bununla sınırlı kalmayan yetkililer ayrıca Atıktan Sanata adlı sergi düzenleyerek hurda metal ve ölmüş sedir ağaçlarından oluşan sergi ile bir kez daha gündeme gelmişlerdir. Ayrıca yine çocukların katılımı ile birlikte projenin ruhuna uygun olarak organik atıklardan elde edilen gübrelerle bitkiler dikilmiştir.

Sıfır Atık projesinin gündemde kendine yer edinmesinin ardından mevzuattaki boşluğu doldurmak adına da yasa tasarısı hazırlanmıştır.

İlk etapta projeye Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Başbakanlık, TMMM ve TRT gibi resmi kurumlar destek vermiştir. Bu bağlamda Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde projeye destek vermek amacıyla atık ayrıştırma merkezi kurdu. Atık ayrıştırma merkezi ile atıkların kaynağında ve sınıfına göre ayrıştırılması önem arz etmektedir. Örneğin cam atıklar bir tarafta, plastik atıklar bir tarafta toplanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetki verdiği kurum ve kuruluşlara gönderilmektedir.

Son olarak Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürlüğü de Sıfır Atık projesine destek veren kurumlar arasına girdi. İzmir’de yapılan proje tanıtım toplantısında projenin ülkemize olan katkıları anlatılarak en kısa sürede İzmir’in tüm SGK merkezlerinde projenin hayata geçirileceği bildirildi.

Bunları biliyor muydunuz?

1 ton kağıt ile 17 ağacı kesilmekten kurtarmış oluruz. 1 ton plastik ile 16,3 varil daha az petrol kullanmış oluruz. 1 ton atık cam ile %30 hammaddeden tasarruf etmiş oluruz. 1 ton metal ile 642 Kwh enerji tasarrufu sağlamış oluruz.

Gıda kavanozları, şişeler, gazeteler, dergiler, poşetler, tabaklar, konserve kutuları, ataçlar, zımba telleri, çay posası, yumurta kabuğu, kalem piller, cep telefonu bataryaları, hastaneden kullanılan malzemeler ve daha niceleri hepsi geri dönüşebilir atıklardır ve Sıfır Atık projesinde önemli bir yere sahiptirler.

Sıfır Atık Tanıtım Filmi (Video)

 

Yorum Yaz

Yorum Yazabilmek İçin Lütfen Giriş Yapın.