Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Tebliğ

Kamu Duyuru kategorisine 6 Eylül, 2018 tarihinde eklendi, 749 defa okundu

İhracat bedelinin getirtilmesi

Bilindiği üzere 11.08.1989 tarihli ve 20249 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Kanun yürürlüğe girmiş ve bir takım düzenlemeler yapılmıştı.

Ancak ülkemizin son günlerinde özellikle ekonomi alanında yaşadığı dalgalanma ve özellikle dolay ve euro para birimlerindeki yükselme nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bir takım düzenlemeler yapılması yoluna gidildi. Buna bağlı olarak da Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Kanun’un 32 sayılı kararının 8 maddesi gerekçe gösterilerek 04.08.2018 tarih 30525 sayılı Resmi Gazete’de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2018-32/48 numaralı ihracat bedellerinin Türkiye’ye getirtilmesi hakkında 6 ay yürürlükte kalacak tebliğ yayınlanmıştır.

Yayınlanan tebliğin amacı ihraç ürünleri satımından kaynaklanan bedellerin ülkemize getirtilerek kayıt dışı işlemleri en aza indirerek ülke ekonomisine bir an olsun nefes aldırmak yatmaktadır.

İhraç bedellerinin Türkiye’ye getirilmesinde belirlenecek olan usul ve esaslar yine tebliğde düzenlenmiştir. Buna göre;

  • İhracata ilişkin bedeller tahsil edildikten 180 gün içerisinde ihracata aracılık eden bakaya ya transfer edilecek ya da getirtilecek ve %80’i bankaya satılacak.
  • Özelliği olan ihracatta ise müteahhit firmalarca yapılacak olan ihracat bedeli 365 gün, konsinye ihracatları kesin satıştan 180 gün, uluslar arası fuar/sergi/haftalara satılan ihracat bedelleri ise fuar/sergi/haftaların bitiminden 180 gün, Leasing mevzuatı gereğince ihracat edilen malların bedelleri vade tarihinden 90 gün içerisinde yurda getirtilecektir.
  • Bedelin ülkeye getirtilmesinde ihracatçılar sorumlu, ilgili sorumluları belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkili, bedellerinin yurda getirilmesini ve satışının yapılmasını izlemekle  ihracata aracılık eden bankalar yükümlüdür.
  • Mücbir sebeplerin varlığı halinde mücbir sebebi tevsik edici belgelerin temin edilip ibraz edilmesi zorunludur.

İlgili Tebliğe Ulaşmak İçin Tıklayınız!

Yorum Yaz

Yorum Yazabilmek İçin Lütfen Giriş Yapın.