Uyumlu İşverenlerin SGK Prim Borçlarına Taksit İmkanı Getirildi

SGK kategorisine 23 Kasım, 2018 tarihinde eklendi, 862 defa okundu

uyumlu-işverenlerin-sgk-borcu-60-taksite-bağlandı

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı tarafından Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde, Cumhurbaşkanlığı ile 16 bakanlığın toplamda 400 proje ile 100 günde yapması planlanan icraatlar bilinen adı ile 100 günlük eylem planı açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan bu eylem planı dahilinde, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işverenlerin yüzünü güldürecek, ekonomik sıkıntılar içerisinde nefes aldıracak bir proje hayata geçirildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu yayınlamış olduğu bir genelge ile uyumlu işverenler yani esasında SGK’ya olan ödev ve sorumlulukları zamanında yerine getiren, kanun ve yönetmelikler dahilinde hizmet veren geniş tabiri ile SGK nezdinde sicili temiz olan işverenler mücbir sebeplerle gününde ödenemeyen primlerin ödenmesi adına taksit imkanı getirmiştir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesinden yapılmış olan duyuruya göre bu taksitlendirmeden yararlanabilmek için uyumlu işverenin tarifi dolaylı olarak yapılmıştır. Şöyle ki; duyuruda primlerin taksitlendirilebilmesi için şartlar getirilmiştir. Buna göre 3 yıldır prim ödeme yükümlüsü olup da bu 3 yıl içerisinde beyannamelerini süresi içerisinde SGK’ya bildirmiş, borç ödeme noktasında iyi niyetli olup da son 1 yıllık borcu bulunanlar bu taksitlendirmeden yararlanabileceklerdir.

Şartları taşıyan ticari, zirai ve mesleki faaliyette bulunan işverenler, 1 yıllık aylık prim ve muhtasar borçlarını 60 aya kadar taksitlendirilecektir.

Bu taksitlendirme işlemi sırasında da başkaca kolaylıklar getirilmiştir.

  • Bunlardan en önemlisi prim borçlarına uygulanmış olan gecikme cezası veya zamları silinecek, yerine daha düşük seviyelerde olan, Yurt İçi Üretici Fiyat Endenksi (Yİ-ÜFE) oranları uygulanacak.
  • İkinci olarak borç miktarı ile işverenin iyi niyeti karşılaştırılarak SGK tarafından uygulanan %22’lik erteleme faizi yerine %1,1 ila %16,5 arasında değişen oranlarda faiz uygulanacak.
  • Üçüncü olarak da borç miktarı bakımından da düzenlemeye gidilmiş olup 500.000,00 TL’ye kadar olan borçlarda herhangi bir teminat aranmaksızın taksitlendirme işlemi doğrudan doğruya yapılmaktadır. Ancak 500.000,00 TL. üzerinde olan prim borçları için ise sadece %25 oranında teminat alınarak borcun tamamı 60 aya kadar taksitlendirilme yapılabilecek.
  • Dört şayet ortada hacizli bir mal var ise ve bu malın kanunlarca belirlenmiş olan bedelinin yarısından az olmamak ve satış bedelinin en az yarısını SGK’ya ödemek şartı ile hacizli malın SGK tarafından değil de borçlu tarafından satışa çıkarılmasına SGK izin verecek.
  • Beşinci olarak işverenin borcu 2.000.000,00 TL ve altında ise satışına izin verilecek olan hacizli malın değerine sınırlandırma getirilmemiştir.
  • Son olarak işverenin borcu 2.000.000,00 TL’nin üzerinde ise satışına izin verilecek olan malın değeri de 2.000.000,00 TL’yi aşmamalıdır.

Sosyal Güvenlik Kurumunun prim borçlarının taksitlendirmesi ile bir çok işverenin bu eylem planından yararlanmak adına müracaat edeceği düşünülmektedir.

Yorum Yaz

Yorum Yazabilmek İçin Lütfen Giriş Yapın.